CofC Logo

Departmental Honors 2013

TOP HONORS

  • Caroline Graham (early childhood education)
  • Laura Johnson (psychology)
  • Christin Newman (exercise science)
  • John Prevost (theatre)
  • Heather Wright (biochemistry)

A.B. Degrees

    • Shaina Anderson (English)
    • Brandon Baker (classics)
    • Katie Cayer (classics)
    • Caroline Duncan (biology)
    • Samantha Geltz (astrophysics)
    • Alora Grogan (computing in the arts)
    • Eliza Lewis (English)
    • Dillon McDougald (philosophy)
    • Jane McNamee (business administration)
    • Casey Wilson (psychology)

    OUTSTANDING STUDENT AND DEPARTMENT HONORS

      • Arts Management: Chloe Cunagin
      • Arts Management: Jennifer Popper
      • Biology: Courtney Browne
      • Biology: Megan Hilbert
      • Biology: Anthony Horton
      • Biology: Melissa James
      • Biology: Ariane Pereira
      • Biology: Anneke Wilder
      • Classics: Alice Van Arsdale
      • Communication: Thomas Werner
      • Communication: Claire Beadling
      • Communication: Emily Claire White
      • Computer Science: Benjamin Johnson
      • English: Jacob Graudin
      • English: Flannery Winchester
      • English: Colleen Etman
      • Geology: Alicia Rainmann
      • Geology: Lydia Nickolas
      • German: Stephanie Rhodes
      • Hispanic Studies: Stephanie Ferrell
      • Hispanic Studies: Jeffrey Brooks
      • Historic Preservation and Community Planning: Sara Levin
      • International Studies: Levi Vonk
      • International Studies: Elizabeth McWhinnie
      • Latin American and Caribbean Studies: Nancy Blayney
      • Music: Brian Arne
      • Music: Jordan Boyd
      • Music: Martin Dawson
      • Music: Emmalee Hinson
      • Music: Paul Runyon
      • Physics and Astronomy: Thea Kozakis
      • Political Science: William Coffman
      • Political Science: Beverley Wood
      • Political Science: Mallen M. Urso
      • Political Science: Sarah B. Mentrup
      • Religious Studies: Rachel Leah Davis

      OUTSTANDING STUDENT

        • Accounting: Melinda Schenk
        • Accounting: Michelle E. Ginsberg
        • Anthropology: Grace Kennedy
        • Anthropology: Kelly Couch
        • Anthropology: Kaitlin Rosenblum
        • Arts Management: Casey Frails
        • Arts Management: Shelby Hintz
        • Arts Management: Alizay Khan
        • Arts Management: Angeline Schoonover
        • Biochemistry: Sarah Schaidle
        • Biochemistry: Corey Seacrist
        • Biochemistry: Hannah Hughes
        • Biochemistry: Heather Wright
        • Biochemistry: London Penland
        • Biology: Caroline Duncan
        • Biology: Dzmitry Haviazheu
        • Biology: Ariel Imler
        • Biology: Molly Jones
        • Biology: David Nichols
        • Biology: Jeremiah Olsen
        • Biology: Mary Rumble
        • Biology: Corey Seacrist
        • Biology: Kathryn Thomason
        • Biology: Ashley Valipour
        • Biology: Beverley Wood
        • Chemistry: John Scaringi
        • Classics: Brandon Baker
        • Communication: Katherine Shidler
        • Computer Science: Joanna Illing
        • Data Science: Leslie Blackwell
        • Early Childhood Education: Lindsey Gause
        • Early Childhood Education: Caroline Graham
        • Economics: Michael R. Cornish
        • Economics: James M. McManus
        • Elementary Education: Hanna Attafi
        • English: Kaitlyn Welden
        • English: Rebecca Turner
        • English: Lauren Krouse
        • English: Jeri-Lynn Aquino
        • English: Louisa Steele
        • English: Shaina Anderson
        • English: Colleen Etman
        • Exercise Science: Tara Gagnon
        • Finance: James W. Gambill
        • Finance: Haley A. Hutchens
        • French: Carolyn Upchurch
        • French: Erin Galloway
        • Geology: Heather Flowers
        • German: Chelsea Montgomery
        • German: Jonathan Black
        • Hispanic Studies: Priya Schlenzka
        • History: James McManus
        • History: Chelsea Legette
        • History: Dan Mackin
        • Hospitality and Tourism Management: Alexa R. Gibbons
        • Hospitality and Tourism Management: Sarah M. Somes
        • Hospitality and Tourism Management: Francesca Pedemonti
        • International Business: Irene Viana
        • International Studies: Jonathan Black
        • International Studies: Sarah Mentrup
        • International Studies: Vasiliy Nam
        • International Studies: Levi Vonk
        • Jewish Studies: Seth Clare
        • Latin American and Caribbean Studies: Kelly Couch
        • Management and Entrepreneurship: Haley A. Hutchens
        • Marine Biology: Stacy Calhoun
        • Marine Biology: Amanda Cole
        • Marine Biology: Daniel Hodge
        • Marine Biology: Erica Levine
        • Marine Biology: Myles Prados
        • Marketing: Meghan E. Bowes
        • Marketing and Supply Chain Management: Jeffrey T. Brooks
        • Mathematics: Abigail Weimer
        • Mathematics: Michael Cornish
        • Mathematics: Phillip Staley
        • Mathematics: David Sherrier
        • Mathematics: Bryant Kohut
        • Mathematics: Dyanne Vaught
        • Mathematics: Anne Murray
        • Middle Grades Education: Shateara Hall
        • Music: Gary “Trey” Cooper
        • Music: Ashley Fabian
        • Music: Jessica Kori Miller
        • Philosophy: Chris Becker
        • Philosophy: Adam Krunich
        • Philosophy: Lauren Smith
        • Physical Education: Kelsey Shea
        • Political Science: Stephanie Sickler
        • Psychology: Morgan Zipperly
        • Public Health: Alyssa Hydar
        • Public Health (B.A.): Andrew Lawrence
        • Public Health (B.A.): Katie Hurt
        • Religious Studies: Lucy Paige Anderson
        • Religious Studies: Hannah Booth
        • Religious Studies: Hannah Wathen
        • Secondary Education: Virginia Broadway
        • Secondary Education: Rachel Davis
        • Secondary Education: Dakota Flynn
        • Secondary Education: Zach Wilkocz
        • Special Education: Traci Madden
        • Sociology: Mary Hood Paulson
        • Studio Art: Joshua Beckman
        • Studio Art: Sarah Davis
        • Studio Art: Adam Eddy
        • Studio Art: Rachel Ekdahl
        • Studio Art: Kathleen Hansen
        • Studio Art: Alizay Khan
        • Studio Art: Kevin McLean
        • Studio Art: Joseph Nelson
        • Studio Art: Hanna Reed
        • Studio Art: Kathleen Saunders
        • Studio Art: Anastasia Timina
        • Theatre: Meg Buckner
        • Theatre: Austin Cantrell
        • Theatre: Jess Dick
        • Theatre: Brenna McNamara
        • Urban Studies: Kenneth Good

        DEPARTMENTAL HONORS

          • Accounting: Lauren E. Tonkovich
          • Anthropology: Lauren Bader
          • Anthropology: Zachary Huey
          • Art History: Deborah Berg
          • Art History: Sarah Hyde
          • Art History: Sara Levin
          • Art History: Miriam Nicholson
          • Arts Management: Aline Dick
          • Arts Management: Chloe Gilstrap
          • Arts Management: Chelsea Michael
          • Arts Management: Alicia Raimann
          • Arts Management: Hannah Shepard
          • Athletic Training: Brittany Crosby
          • Biology: Erin McPherson
          • Biology: Matthew Berger
          • Marine Biology: Amanda Cole
          • Biology: Pooja Patel
          • Biology: Erin McPherson
          • Biology: Joseph Coz
          • Biology: Gabriel Segarra
          • Chemistry: Corey Seacrist
          • Chemistry: Miriam Maier
          • Chemistry: Kimber Amweb
          • Communication: Georgia Schrubbe
          • Communication: Tayler Guido
          • Computing in the Arts: Hanna Murray
          • Data Science: Daniel Sieger
          • Economics: Dyanne A. Vaught
          • English: Zachary Hyde
          • English: Hannah Starke
          • English: Morgan Mikolajczyk
          • English: Chris Cimorelli
          • English: Alex Keith
          • Exercise Science: Christin Newman
          • French: Myles Prados
          • French: Sarah Morris
          • Hispanic Studies: Valeria Diluzio
          • Hispanic Studies: Mary Lee
          • Hispanic Studies: Julie King
          • Hispanic Studies: Emily Gooding
          • Historic Preservation and Community Planning: Deborah Berg
          • Historic Preservation and Community Planning: Emily Soyka
          • History: Seth Clare
          • History: Mary Hood Paulson
          • International Studies: Samantha Denning
          • Management and Entrepreneurship: Matthew R. Welch
          • Music: John “Andy” Childs
          • Music: Meghan Henson
          • Music: Kirsten Onken
          • Music: Stephanie Schecter
          • Physical Education: Layla Neal
          • Political Science: Andrew Gardner
          • Political Science: Deborah Ong
          • Political Science: Eleni Valanos
          • Political Science: Chelsea Legette
          • Political Science: Victoria A. Davis
          • Political Science: Seth Bostrom
          • Psychology: Stephen Bradley King
          • Psychology: Liana J. McNallan
          • Public Health: Natasha Pavlovich
          • Sociology: Caroline W. Shaw
          • Sociology: Kristina Tavilla
          • Sociology: Jennifer Lewis
          • Studio Art: Elizabeth Collins
          • Studio  Art: Chloe Gilstrap
          • Studio Art: Sarah Green
          • Studio Art: Eliza Griffin
          • Studio Art: Ansley Jones
          • Studio Art: Crystal King
          • Studio Art: Chelsea Michael
          • Studio Art: Tiffany Nichols
          • Studio Art: Jackie Pennoyer
          • Studio Art: Helen Phan
          • Studio Art: Christin Rodino
          • Studio Art: Erin Skinner
          • Studio Art: Sophie Treppendahl
          • Theatre: Kacie Friedman
          • Theatre: Victor Imko
          • Theatre: Steven Moskos
          • Theatre: Alanda Parker
          • Theatre: John Prevost
          • Theatre: Nicholas Smith
          • Theatre: Anna Stephenson
          • Women’s and Gender Studies: Meredith Porter
          • Women’s and Gender Studies: Amber Cantrell

            SCHOOL OF HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES SCHOLARS

              • Anthropology: Heather Habecker
              • Anthropology: Catherine Marshall
              • Communication: Claire Beadling
              • Communication: Thomas Werner
              • English, Secondary Education, Religious Studies: Rachel Leah Davis
              • English: Cara Beth Heath
              • History: Amber Joyner
              • History: Joseph Bradshaw
              • Philosophy: Dillon McDougald
              • Philosophy and Religious Studies: Tyler Ray
              • Political Science: Elizabeth Conwell
              • Political Science and History: Jason Byers
              • Psychology: Morgan Zipperly
              • Religious Studies: Lucy Paige Anderson
              • Sociology: Andrew Gradison
              • Sociology and History: Mary Hood Paulson
              • Urban Studies: Bennett Jones
              • Urban Studies: Sarah Somes
              • Women’s and Gender Studies: Amber Cantrell
              • Women’s and Gender Studies: Devi Raheja